Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości

14 kwietnia 2017 | Prawo w biznesie | Anna Główka

Warunkiem do ograniczenia sposobu korzystania z prawa własności nieruchomości, gdy zachodzi potrzeba realizacji inwestycji celu publicznego, jest brak zgodnego ustalenia warunków takiego udostępnienia działki inwestorowi w drodze rokowań. Przepisy nie określają formy prowadzenia rokowań ani też nie nakładają na inwestora obowiązku poinformowania właściciela na piśmie, że rokowania w sprawie uważa za zakończone.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 12 stycznia 2017 r., II SA/Sz 1075/16.

Decyzją wydaną m.in. na podstawie art. 124 ust. 1 w związku z art. 6 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) starosta po rozpatrzeniu wniosku Sieci Elektroenergetycznych (inwestora) m.in.: ograniczył sposób korzystania z nieruchomości stanowiącej własność M.S. i B.S., poprzez zezwolenie inwestorowi na realizację inwestycji celu publicznego, tj. na założenie i przeprowadzenie przewodów i urządzeń służących do przesyłania energii elektrycznej, określając powierzchnię zajęcia (ograniczenia) korzystania z nieruchomości.

Od tej decyzji właściciele wnieśli odwołanie. Kwestią sporną była m.in. okoliczność spełnienia warunku w postaci przeprowadzenia rokowań, które powinny poprzedzić wydanie takiej decyzji.

Wojewoda utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. Wskazał, że rokowania zostały przeprowadzone, ponieważ pismem z 3 września 2015 r. inwestor zwrócił się do właścicieli o wyrażenie zgody na realizację ww. inwestycji poprzez zaproponowanie zawarcia umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem miało być udzielenie zgody do dysponowania nieruchomością na cele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10726

Wydanie: 10726

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament